Początki Wejherowa otacza cudowna legenda. Dzieje miasta Wejherowa nierozerwalnie związane są z rodem Wejherów. 28 maja 1643r. wojewoda malborski Jakub Wejher, za zgodą króla Władysława IV powołał do życia nową osadę o nazwie Wola Wejherowska. Osada rozwijała się prężnie i już po 7 latach 13 stycznia 1650r. król Jan Kazimierz nadał jej prawa miejskie.
 
Jakub Wejher realizując obietnicę złożoną Bogu za ocalenie życia podczas oblężenia na Białorusi, wzniósł w nowej osadzie dwa kościoły (kościół św. Trójcy i św. Anny) oraz zbudował klasztor i ufundował Kalwarię Wejherowską, w skład której wchodzi 26 kaplic. Po pierwszym rozbiorze Polski, Pomorze znalazło się pod panowaniem rządu pruskiego a Wejherowo otrzymało nazwę Neustadt.W 1920r. Wejherowo wróciło do Polski będąc siedzibą władz powiatowych i urzędów związanych z tworzącą się gospodarką morską.
Wejherowo to duchowa stolica Kaszub i silny ośrodek pielgrzymkowo - maryjny na Pomorzu. Pierwsze nabożeństwo na wejherowskiej Kalwarii odbył się w 1652r. z udziałem rodziny Wejherów. Pielgrzymi przybywają do Wejherowa na odpusty z wielu miejscowości Kaszub,nie tylko z pobliskich ale i znacznie oddalonych. Duchową przewodniczką Kaszubów jest Matka Boża Wejherowska, której słynący łaskami obraz koronowany w 1999r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II znajduje się w kościele OO. Franciszkanów. Kalwaria Wejherowska jako dobro kultury wpisana została do wojewódzkiego rejestru zabytków. Wejherowo to miasto, które prezentuje bogatą ofertę kulturalną o każdej porze roku.
 
Nad dbałością i pielęgnacją regionalnych tradycji czuwa wejherowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego skupiający miłośników kultury i języka kaszubskiego. Warto udać się do pałacu Przebendowskich, gdzie znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Wejherowo prowadzi ożywioną współpracę z zaprzyjaźnionymi miastami we Francji, Szwecji, Niemczech i Ukrainie. Jednym z najatrakcyjniejszych obiektów sportowych Wejherowa są pięknie położone wśród zalesionych wzgórz korty tenisowe. Dla miłośników wycieczek rowerowych czekają dwie trasy rowerowe: jedna prowadząca z Rumi przez Redę do Wejherowa w północnej części miasta i druga "Wielka Kalwaryjska", wytyczona w pobliżu kapliczek Kalwarii Wejherowskiej. Miasto Wejherowo otrzymało certyfikat i wyróżnienie honorowe w II edycji konkursu "Gmina Fair Play"- Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji Współorganizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą i Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym. Wejherowo zostało wyróżnione za umiejętność współpracy ze społecznością lokalną oraz osiągnięcia w budownictwie mieszkaniowym. Wejherowo, położone w pradolinie Redy-Łeby, otoczone jest zalesionymi wzgórzami.
 
Od północy miasto objęte jest kompleksem  Puszczy Darżlubskiej, od południa lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego- 48% powierzchni miasta zajmują lasy. Wejherowo to piękne miejsce na ziemi, miejsce- gdzie żyje się w zgodzie z przyrodą i naturą.