Kalwaria Wejherowska znajduje się w Wejherowie (woj. pomorskie) i jest najbardziej wysuniętym na północ Sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce.

Kalwaria Wejherowska jest czwartą z kolei kalwarią powstałą w czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej - po Zebrzydowskiej, Pakoskiej i Żmudzińskiej. Inicjatorem jej utworzenia i głównym fundatorem był wojewoda malborski Jakub Wejher. Opiekunowie Kalwarii, Ojcowie Franciszkanie, udostępniają ją do zwiedzania od poniedziałku do soboty o godzinie 11.00. Zbiórka grup na placu klasztornym.

W niedziele Ojcowie Franciszkanie nie oprowadzają. Grupy zorganizowane oprowadzają zakonnicy bądź przewodnicy PTTK. Cały szlak kalwaryjski liczy 4,6 km długości i przejście jego w całości zajmuje ok. 2,5 godz. Proponujemy najbardziej popularną wśród turystów trasę Drogi Krzyżowej obejmującą 14 kaplic.

Zwiedzanie zaczyna się przy kościele klasztornym, dalej trasa prowadzi ulicą Klasztorną i Parkową obok Pałacu Przebendowskich (siedziba Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej), do którego warto wstąpić, następnie idziemy ulicą Wybickiego lub parkiem miejskim obok amfiteatru, przechodzimy przez ulicę Marynarki Wojennej i dochodzimy do pierwszej kaplicy Drogi Krzyżowej do Pałacu Piłata, dalej do Podjęcia z Krzyża, Pierwszego Upadku, Spotkania z Matką, Cyrenejczyka, św. Weroniki.

Na ostatnim odcinku szlak kalwaryjski wspina się na górę Golgoty, mijając kaplice: Bramy Łez, Płaczących Niewiast, Trzeciego Upadku Chrystusa, Obnażenia Chrystusa, Przybicia do Krzyża, Kościoła Trzech Krzyży, Zdjęcia z Krzyża i Grobu Pańskiego.

Poniżej, przeniesiecie się Państwo na szlak wirtualnej prezentacji Kalwarii Wejherowskiej.